Třebíčští basketbalisté ukončili svoji sezónu ve čtvrtfinále play-off. Proti favoritovi z Karviné nastoupili v citelně oslabené sestavě a oba zápasy jednoznačně prohráli. Ve druholigové skupině C tak obsadili konečné 8. místo.

TJ Třebíč - Sokol Karviná 60:93

Body a sestava: Černý D. 11, Man 11, Janík 9, Štěpán 7, Novotný 6, Sladký 6, Šeda 6, Špaček 4.

Už bez Jirky Šouly, který v závěru sezóny vypomáhá svému mateřskému klubu z Poděbrad v play-off bojích Středočeské ligy, a bez trojice podkošových hráčů ve složení Vrtal (stáž v zahraničí), J. Novák a Cejpek (oba zranění), nastoupili třebíčští basketbalisté k úvodnímu domácímu duelu čtvrtfinále play-off proti vítězi základní části z Karviné.

V základní části se slezským favoritem na postup do 1. ligy odehráli třebíčští na domácí palubovce vyrovnaný duel. O to stejné se chtěli pokusit i v play-off. Bohužel absence podkošových hráčů se ukázala jako velký deficit, protože právě pod košem má Karviná největší sílu. Karviná měla z výsledků třebíčského týmu ze závěru základní části velký respekt, a protože se netají ambicemi na postup do vyšší soutěže, přijela do Třebíče v nejsilnějším možném složení včetně pendlů z Opavy (NBL a 1. liga).

Vstup do utkání domácímu týmu vyšel a držel s favoritem krok. Zlom nastal ve druhé pětiminutovce úvodní čtvrtiny. Třebíčští vypadli z tempa, když v útoku dělali příliš mnoho chyb a nedařilo se jim střelecky. V obraně měli obrovský problém na doskoku. I když se jim podařilo napoprvé ubránit, hosté doskakovali tak dlouho, dokud neskórovali a bodový rozdíl mezi oběma týmy pro domácí nemilosrdně narůstal (6:26).

Svůj nejlepší výkon v zápase předvedli třebíčští basketbalisté ve druhé čtvrtině. Zlepšili pohyb v útoku i agresivitu v obraně a výsledkem bylo dílčí vítězství ve čtvrtině a snížení hostujícího náskoku (26:44).

Liché čtvrtiny v zápase patřily Karviné. Ve třetí předvedla Karviná opět dominantní výkon. Domácí tým zkoušel, vzhledem k oslabené sestavě na podkošových pozicích, zónovou obranu. Tu však domácí hráči nemají zažitou pod kůží a velký úspěch s ní neslavili. Zvlášť když hosté díky fyzické převaze vládli na doskoku, díky čemuž měli velké množství útoků navíc. Po třiceti odehraných minutách tak skóre opět poskočilo ve prospěch hostujícího týmu (43:75).

V závěrečné čtvrtině domácí opět dokázali vyrovnat hru, přestože se hned v jejím úvodu vyfauloval Sladký, který bojoval s fauly od první čtvrtiny. Komplikací pro závěr utkání pak bylo i vyloučení Šedy. Když pak krvavý šrám vyřadil ze hry i Špačka, dohrávali domácí zápas v 5 hráčích a bez jediného pivota. To ještě nevěděli, že je v tomto počtu čeká i celý nedělní zápas…

Přesto závěrečné minuty zvládl domácí tým slušně a nedovolil Karviné nadále navyšovat rozdíl ve skóre. Na zápas si našlo cestu velké množství fanoušků, kterým patří poděkování. I vzhledem k okolnostem je však nebyl domácí tým schopen potěšit lepším výkonem a výsledkem, když utrpěl porážku o 33 bodů (60:93).

Sokol Karviná - TJ Třebíč 146:81

Body a sestava: Špaček 22, Štěpán 20, Sladký 19, Černý D. 13, Janík 7.

V neděli byl na programu odvetný zápas na palubovce Karviné. Seznam absentujících hráčů se rozšířil o další 3 řádky. K dispozici nebyl Novotný, který hrál zápas 1. ligy za mateřskou Jihlavu. Na poslední chvíli pak ze sestavy vypadl Šeda a Man. Když k tomu připočteme už sobotní absence a dlouhodobě zraněného R. Černého, chybělo třebíčskému týmu 8 ze 13 pravidelně nastupujících hráčů v této sezóně. Třebíčští se tak vydali na dalekou cestu pouze s 5 hráči (z toho pouze s jedním pivotem). Odvetný zápas se tak dal směle přirovnat k souboji mezi Davidem a Goliášem.

Začátek utkání byl svým průběhem velmi podobný tomu sobotnímu. Úvodní minuty se třebíčští drželi svému soupeři na dostřel. Poté se však nůžky začaly rozevírat. Domácí byli v útoku při chuti, když se jim velmi dobře dařilo střelecky. A stejně jako v sobotu platilo, že co nedali, to si doskočili. První čtvrtinu tak opanoval domácí tým (34:17).

Karviná v kanonádě pokračovala i ve druhé čtvrtině. Střídala hokejově celé pětky. Třebíčští neměli kým střídat, a tak hostujícím hráčům rychle docházely síly a v zónové obraně nestíhali včas dostupovat ke střelcům, kteří proměňovali s vysokou úspěšností. Když hosté přešli do osobní obrany, tak Karviná snadno dostávala míč na své podkošové hráče, kteří měli velkou fyzickou převahu, kterou dokázali využívat. Třebíčští tak neměli žádné páky na to, jak domácí zastavit, nebo alespoň přibrzdit. Před poločasovou přestávkou tak domácí výrazně navýšili svůj náskok (73:31).

Průběh utkání byl podobný i po změně stran. Domácí hráči stříleli i nadále s vysokou úspěšností, a tak pokořili stobodovou hranici už ve třetí čtvrtině. Za svůj výkon na útočné polovině se však nemuseli stydět ani třebíčští, kteří v rámci možností drželi s domácími krok (112:51).

Pro pětici třebíčských hráčů byl zápas náročný nejenom fyzicky, ale i psychicky, když museli často „lovit“ míč, který propadal jejich košem. V poslední čtvrtině už navíc někteří hráči dostávali křeče. Přesto neodpadli, stále bojovali a v závěrečné čtvrtině se herně vyrovnali domácímu týmu, když v útoku předvedli několik pohledných akcí. Karviná, která v zápase proměnila 24 trojek, dosáhla vysokého vítězství 146:81.

Potlesk domácího publika si však po závěrečném hvizdu vysloužil i oslabený hostující tým. Oslabenému třebíčskému áčku bojovné výkony na kvalitního soupeře nestačily a po dvou vysokých porážkách mu tak končí sezóna. V plné sestavě by třebíčští šance na dobrý výsledek určitě měli, ale okolnosti jim tentokrát nepřály. Soupeři gratulujeme k postupu a na závěr děkujeme všem fanouškům a partnerům za podporu v sezóně 2022/2023.