Poslední hrací ligový víkend základní části mají za sebou třebíčští basketbalisté. A zvládli ho úspěšně, když v důležitém souboji v Ostravě utekli hrobníkovi z lopaty a po heroickém výkonu zvítězili v prodloužení. Tímto vítězstvím si zajistili účast v play-off. V neděli pak nestačili na tým Olomouce.

Slávie Ostravská Univerzita - TJ Třebíč 98:101 P

» statistika a komentář

Body a sestava: Šoula 31, Novák J. 19, Vrtal 16, Janík 15, Špaček 10, Černý D. 6, Sladký 2, Cejpek 1, Man 1, Šeda.

Situace v tabulce druholigové skupiny C před posledním hracím víkendem základní části byla velmi zamotaná. Týmy od 6. do 10. místa dělila pouze jedna výhra. Vzhledem k tomu, že 10. místo je sestupové, si žádný z týmů nemohl být ničím jistý. Třebíčské před klíčovými zápasy trápily zdravotní problémy. Nakonec však byli schopni odcestovat k zápasům v silné a početné sestavě, když kromě dlouhodobě zraněného R. Černého chyběli „pouze“ Novotný a Štěpán.

V sobotním zápase hostil třebíčské tým Slávie Ostravská Univerzita. Jednal se o důležitý souboj týmů se stejnou výsledkovou bilancí. Třebíčský tým vlétl na svého soupeře hned od začátku a rychle se ujal vedení 0:7. Ostravský tým pak na chvíli přibrzdil úvodní tlak hostů, ale ti se dalším náporem dostali do vedení 6:17. Koncovka první čtvrtiny ale patřila domácímu týmu, který stáhl náskok hostů na 4 body (16:20).

Třebíč vstoupila i do druhé čtvrtiny velmi koncentrovaně. Domácí tým se dostával pod tlak a neustále musel dotahovat. Hosté si i ve druhé čtvrtině vypracovali dvojciferný náskok, ale domácí ho v závěru první půle opět stáhli (34:41).

Třetí čtvrtina bývá často Achillova pata třebíčských basketbalistů. Neplatilo to však v sobotním zápase. Výborný výkon třebíčského týmu nezastavila ani poločasová přestávka a hosté tak nadále šli rázně za vítězstvím. Komplikací však bylo zranění Kuby Cejpka, který odnesl tvrdé podkošové souboje. Ostravští se opírali především o trojici hráčů Urbánek, Turček a Šiko, kteří téměř nestřídali. Domácí tým působil unaveným dojmem a vypadalo to, že nebude mít sílu na zvrat (57:69).

Tato teorie vzala za své hned v úvodu čtvrté periody. Ostrava do ní vstoupila devíti body v řadě a hosté ztráceli kontrolu nad zápasem. Domácí vycítili šanci a jako polití živou vodou pokračovali v obratu. Čtyři minuty před koncem šli poprvé v zápase do vedení. Když do konce utkání zbývala minuta, ztráceli třebíčští na domácí 6 bodů a s jejich nadějemi to vypadalo zle.

Hosté však jako Fénix povstali z popela a dostali se zpět na dostřel. 9 sekund před závěrečnou sirénou byli domácí ve vedení o 2 body a na čáře trestného hodu stál hlavní strůjce ostravského obratu Urbánek (v zápase celkem 31 bodů). Ovšem neuspěl ani jednou, třebíčští si pohlídali doskok, rychle přešli na útočnou polovinu, kde výborně hrající Jirka Šoula překonal svého obránce a úspěšným nájezdem poslal zápas do prodloužení (87:87).

Třebíčské famózní návrat do zápasu nakopl. V úvodu prodloužení se sice slezský tým dostal ještě jednou do vedení, to ale třebíčským vrátil trojkou Špaček. Na veterána navázal dvěma koši Novák, a to třebíčské uklidnilo. Důležité šestky v závěru proměnil opět Jirka Šoula a domácí tým si už v posledních vteřinách přes skvělou třebíčskou obranu nedokázal vypracovat dobrou střeleckou příležitost. Třebíčští basketbalisté tak v nervy drásajícím zápase vybojovali nesmírně důležité vítězství 98:101, které znamenalo udržení soutěže a postup do play-off.

SK UP Olomouc - TJ Třebíč 87:69

Body a sestava: Novák J. 24, Vrtal 12, Sladký 9, Šoula 9, Šeda 6, Janík 4, Černý D. 3, Man 2.

V neděli čekal na třebíčské áčko zápas v Olomouci. Vzhledem k sobotním výsledkům měly oba týmy jistý postup do play-off. Oproti sobotnímu zápasu chyběla ve hře třebíčských větší energie a především koncentrace. Ta se projevila několika zbytečnými ztrátami, které Olomouc snadno potrestala. Přesto se třebíčští drželi domácího týmu, který byl po první čtvrtině napřed o jediný bod (23:22).

Domácí tým hrál uvolněně a v jejich dresu se rozstřílela dvojice Kotala a Uličný (v zápase 25 a 24 bodů). Hosté z Třebíče však stále dokázali s Olomoucí držet krok a před poločasovou pauzou ztráceli 5 bodů (44:39).

Zlom nastal po změně stran. Olomouc pokračovala v dobrém útočném výkonu. Obrana třebíčských moc nekousala a sebevědomí domácích střelců každou proměněnou střelou rostlo (ve třetí čtvrtině celkem 6 trojek). Naopak unavení třebíčští se v útoku začali trápit. Neproměňovali ani dobré pozice a rozdíl ve skóre narůstal ve prospěch domácích (72:52).

Nástup do poslední čtvrtiny probíhal ve stejném duchu, když Olomouc zasypala hostující konto dalšími třemi trojkami v řadě. Až poté se hostující obrana dokázala vzpamatovat. Třebíčští zvýšili agresivitu a Olomouc začala mít problémy se v útoku prosazovat. Na obrat v utkání však hosté neměli sílu. Olomouc měla utkání pod kontrolou a zvítězila 87:69.

I přes nedělní prohru v Olomouci lze hodnotit uplynulý víkend z třebíčského pohledu pozitivně. Vítězství v klíčovém duelu v Ostravě zajistilo třebíčskému áčku splnění sezónního cíle, kterým bylo udržení soutěže a postup do play-off. Pár týdnů zpět po prohře ve Žďáru to s třebíčskými vyhlídkami nevypadalo růžově, ale tým se semkl a v posledních utkáních i přes různé zdravotní problémy předváděl výkony na lepší pozice soutěže, než na kterých se nacházel.

Velké díky patří Jirkovi Šoulovi, který třebíčský tým posílil na závěr soutěže a přinesl do hry potřebný klid a obrovskou kvalitu. Jirko, hodně štěstí do zbytku sezóny a doufáme v další budoucí spolupráci! :) Výsledky posledního kola nakonec třebíčskému týmu přisoudili konečné osmé místo. V play-off tak narazíme na ambiciózní Karvinou, která opanovala druholigovou skupinu C s bilancí 19-1. Domácí utkání odehrajeme v sobotu 1.4. od 18:00.