Třebíčští ve 2. kole Českého poháru překvapili na domácí palubovce prvoligovou Opavu a vysloužili si postup do 3. kola, kde narazí na NH Ostrava z Kooperativa NBL.

TJ Třebíč - BK Opava B 86:78

Body a sestava: Štěpán 22, Šeda 18, Špaček 14, Sladký 12, Černý R. 7, Janík 7, Černý D. 6, Cejpek.

Ve 2. kole Českého poháru přivítalo třebíčské áčko prvoligový tým BK Opava B. Tomuto celku patří po osmi odehraných kolech první ligy skupiny Východ 4. místo, a tak nebylo o favoritovi utkání pochyb.

Ze sestavy stálých třebíčských hráčů, kteří nebyli pro pohárové utkání k dispozici, se k dlouhodobě nemocnému Manovi přidali také pivoti Vrtal (nemoc) a Jakub Novák (pohárový zápas za prvoligové Pardubice). Úzkou rotaci na podkošové pozici naopak doplnil poprvé v sezóně Cejpek.

Mladý opavský výběr přicestoval do Třebíče v sestavě s deseti hráči, ze které vyčnívala především podkošová dvojice Mička a Štěpánek, když oba tito hráči mají zkušenosti z nejvyšší domácí soutěže.

Domácí tým zaskočil opavské hned v úvodu a po bleskovém startu si po jedné odehrané minutě bral hostující trenér time out za stavu 8:2. Ani oddechový čas nezastavil rozlet třebíčského týmu, který pokračoval v dobrém výkonu. Po další sérii několika košů v řadě se třebíčští ujali v polovině první čtvrtiny vedení 18:6. V závěru první desetiminutovky se však opavští přece jenom vzpamatovali z úvodního šoku a do jejího konce stáhli rozdíl ve skóre na o poznání přijatelnějších 5 bodů (20:15).

Ani tento stav však hosty, kteří si přijeli pro postup do dalšího kola, neuspokojoval. Po náporu v úvodu druhé čtvrtiny se bodově dotáhli na domácí tým. Ten hrál ale velmi uvolněně a těžil ze získaného sebevědomí z úvodu zápasu. Během pár minut tak třebíčští opět svému soupeři odskočili na dvojciferný rozdíl. Hosté však i tentokrát našli na trhák domácích odpověď a do poločasové přestávky už ztráceli pouze 2 body (39:37).

Druhý poločas probíhal podobně jako ten první – tedy ve vlnách. Tu první měli na svědomí opavští, když se poprvé v zápase dostali do jednobodového vedení. Tento stav jim však nevydržel ani celou minutu. Přišel další tlak domácího týmu a na scéně bylo opět vedení +10 pro třebíčské. Ke konci třetí čtvrtiny přišel první vážnější problém pro domácí, když se vyfauloval Cejpek. Přesto si třebíčští nadále hájili svůj překvapivý náskok (65:58).

Hosté se snažili v celém průběhu zápasu o zvrat především pomocí různých typů obran, když nejčastěji využívali agresivní zdvojování. Třebíčští však hráli ve velké pohodě, a i přes občasné chyby, si dokázali s obranou soupeře poradit. Na hostujícím týmu byla znát postupem času stoupající nervozita, a tak paradoxně největší problém měli třebíčští sami se sebou (respektive s velkým počtem faulů). Opavským se ani přes veškerou snahu nedařilo překlopit zápas na jejich stranu.

Další kritický moment přišel pro třebíčské tři minuty před koncem, kdy po dvou po sobě jdoucích technických chybách byl vyloučen hrající trenér Špaček. Domácí tým se však semknul a povedené utkání v koncovce korunoval šesti úspěšnými proměněnými trestnými hody. Třebíčští se tak mohli radovat z velmi cenného, překvapivého, ale vzhledem k průběhu zaslouženému vítězství nad kvalitním soupeřem z vyšší soutěže (86:78).

V dalším kole Českého poháru čeká halu Leopolda Pokorného velký basketbalový svátek. Třebíčští basketbalisté přivítají na domácí palubovce tým NH Ostrava, který hraje nejvyšší soutěž. Vzhledem k tomu, že v plánovaném termínu třetího pohárového kola dohrává ostravský tým odložený ligový zápas, bude se o termínu zápasu teprve jednat.