Poslední letošní utkání třebíčského béčka přineslo tradiční derby proti rezervě jihlavského BC Vysočina. Třebíčští měli na co navazovat, vždyť o předchozím víkendu áčko mužů dvakrát zvítězilo nad Žďárem nad Sázavou a céčko bralo dva body za výhru nad Znojmem. Cílem tedy bylo nepokazit vítěznou třebíčskou vlnu.

TJ Třebíč B - BC Vysočina B 63:59

Body a sestava: Balko 18, Pavlas 16, Svoboda 15, Man 10, Kissler 4, Hospůdka, Mifka, Skála.

První vzájemný duel, odehraný v úvodu sezóny v Jihlavě, ovládl soupeř, bohužel Třebíči navíc nyní oproti prvnímu střetnutí chyběli dva nejvyšší hráči sestavy (Šeda, Novák), takže se daly očekávat velké problémy v podkošovém prostoru, kde v prvním zápase dominoval jihlavský Vomela. Ten bohužel pro jihlavský celek také na zápas nedorazil, takže podkošové oslabení se mohlo zdát být oboustranné.

Do základní sestavy za Třebíč ale nastoupila pod koš dvojice Kissler-Pavlas a vedla si skvěle, když donutila hostující tým skórovat takřka výhradně z perimetru. V útoku pak společně zaznamenali 20 bodů a zejména spoustu důležitých doskoků, což se později ukázalo pro vývoj střetnutí jako rozhodující.

Třebíč do zápasu vlétla ve velkém stylu trojkou Svobody, který byl následně při svém druhém pokusu o tříbodový koš faulován. Proměnil všechny trestné hody a tím poslal Třebíč do vedení 8:2. Hosté reagovali rovněž úspěšnou tříbodovou střelou, načež ale šesti body v řadě donutil Petr Pavlas hostujícího trenéra vzít si oddechový čas za stavu 14:5 pro domácí. Po něm se Jihlavě podařilo zkorigovat výsledek první čtvrtiny na 14:10.

Také druhou čtvrtinu otevřel hned v první minutě trojkou Svoboda, ale tentokrát už jihlavský tým našel odpověď a několika úspěšnými akcemi začal zápas otáčet ve svůj prospěch. To zkušeně nenechal bez povšimnutí domácí hrající trenér Mifin, který při prvním vedení hostů uklidnil situaci oddechovým časem. Následně se třebíčský tým dostal zpět do rytmu a poločas dotáhl do vedení 36:33.

Do druhé poloviny zápasu vlétla Třebíč agresivnější a rychlejší, a v páté minutě se tak poprvé vyšplhal rozdíl ve skóre nad deset bodů (48:37). Hostům se ale opět podařilo dostat zpět do zápasu a do konce čtvrtiny byla Jihlava opět takřka na dostřel (53:48).

Co se jihlavským hráčům nepodařilo ve třetí čtvrtce, to dokonali na začátku té čtvrté. Domácí hráči nebyli schopni celých 6 minut zaznamenat jediný bod, výsledkem tak bylo vedení Jihlavy (53:55) a nervózní čekání na první koš domácích. To ukončil až 3 minuty před koncem základní hrací doby nejlepší střelec domácích Balko, který trojkou otáčel na 56:55.

V tu chvíli začala přetahovaná o každý bod. Jihlava se vzápětí opět ujala jednobodového vedení, které ji hned z následujícího útoku po faulu vzal jednou úspěšnou šestkou Svoboda. Trestných hodů se v posledních třech minutách házelo celkem 12, domácí proměnili pouhé 3 ze svých 8 pokusů, čímž zápas zbytečně zdramatizovali. Klid přinesla až úspěšná střela Kisslera, který domácí vítězství vybojoval v závěrečných vteřinách na útočném doskoku a pohlídal tak náskok Třebíče, který v poslední vteřině zápasu ještě kosmeticky upravil na konečných 63:59 Pavlas.

Hned čtyři hráči třebíčské základní sestavy se dostali na dvouciferný počet bodů. K tradiční trojici střelců (Pavlas, Svoboda, Balko) se po zranění přidal s 10 body Lukáš Man. V obraně předvedl výborný výkon Štěpán Hospůdka, který pomohl přibrzdit nejlepšího střelce hostů, Filipa Štěpána. Za povšimnutí stojí absence Aleše Skály nejen v zápisu, ale také na pozápasovém rozboru, což bude řešeno disciplinární komisí.