Lazaret ze zasněženého Brna jen s jednou výhrou

Třebíčští basketbalisté (lazaret) s nedoléčenýma kotníkama, ramenama, chřipkama, zádama atd. vyrazili ke dvěma zápasům do Brna. V sobotním bojovném zápase třebíčští získali výhru po prodloužení v hale Rosnička nad místníma Žabovřeskama. Bohužel druhý den v neděli už nestačili na rozjetý Slovan Černá Pole a po střelecké nemohoucnosti ve 2. a 3. čtvrtině utkání utrpěli zaslouženou porážku.

SK Žabovřesky B - TJ Třebíč 73:75 P statistika a komentář

Body a sestava: Čermák 20, Balko 16, Svoboda Jar. 8, Černý D. 6, Šárka 6, Špaček 6, Milota 5, Diviš 4, Černý R. 2, Janků 2, Svoboda Jan.

Cestou do Brna bylo v Rudém korábu třebíčských borců opravdu veselo a dobrá nálada se přelila i do začátku utkání.

Poté, co borci z Vysočiny zhodnotili ženské křivky prvoligových hráček Žabin a Slovanky Mladá Boleslav, které hrály před námi, se ihned zakousli do brněnských žabáků. Basketbal to byl od začátku napínavý a Třebíč měla stále navrch hlavně díky rychlému Balkovi (10b. za 1. čtvrtinu!), který proměňoval rychlé protiútoky.

Vedení se přelévalo z jedné strany na druhou a problém nám neudělal ani beduín bez dresu, který měl údajně na těle připevněný dynamit a hrozil odpálením, pokud jej budeme bránit natěsno! Rozhodující úsek hry se bohužel nevydařil z hlediska proměňování trestných hodů (celkem 32/17). Kdyby se přidala jen jediná proměněná šestka v poslední čtvrtině, nemuselo by dojít k takovému dramatu.

Bohužel se prosazovali naopak brněnští a po několika chybách a ztrátách hostů se žabáci dotáhli na 65:65. Kdyby jsou chyby, a tak došlo na prodloužení, ve kterém zaúřadoval do té doby nevýrazný tmavý opeřenec, který tolik miluje lihovinu z brambor - ano, Špajda dal důležité body v prodloužení především z čáry trestného hodu a mohl si pak v Toyotě vychutnat svou zaslouženou tekutinu. Třebíč po velmi napínavém závěru odjížděla z Brna spokojenější a hlavně s dvěma body v kapse.

Slovan Černá Pole - TJ Třebíč 68:50 statistika a komentář

Body a sestava: Milota 13, Černý D. 10, Špaček 7, Balko 6, Černý R. 4, Diviš 4, Čermák 2, Janků 2, Šárka 2, Gruber, Svoboda Jar.

Ranní výjezd do Brna byl ohrožen nepřízní počasí, neboť silné sněžení nás párkrát vyděsilo a Coach Smith u kormidla Rudého korábu se asi řádně zapotil, když se jeho stroj několikrát zakolébal a zaplaval na bílé silnici.

Do vojenského areálu, ve kterém hraje Slovan, jsme nakonec dorazili včas a mírně promrzlá tělocvična nám samozřejmě nečinila jakékoliv potíže, protože proti třebíčskému svatostánku tam bylo přímo vedro.

Do zápasu jsme vstoupili vlažně, ale dařilo se nám držet se silným soupeřem krok. Těžko se prosazoval jejich hbitý rozehrávač Dupal hlavně proto, že si na něj téměř doslova lehl skvělý obránce Čermis a nutil ho k mnoha chybám a ztrátám. Bohužel to našeho blonďáka vyčerpalo natolik, že mu potom chyběly síly v útoku a jeho body nám dost chyběly. Když se k tomu připojily potíže se zády pivota Svobody a zhmožděný kotník Rychlíka Inženýra Spasitele Kyjovského alias Balka, bylo to s třebíčským týmem na pováženou. Především totální střelecká impotence zapříčinila průběžný zvrat v zápase, kdy se domácí chytili při útočných doskocích a výrazně bodově odskočili. Opět chyběla spolupráce s pivoty, a když už v poslední čtvrtce přišla - především se chytil Eda...Milota - tak bylo pozdě a domácí v klidu dohráli.

Během zápasu jsme byli od "domácího" rozhodčího poučeni o nových pravidlech, že pokud hráč při výskoku nevypustí míč z ruky kvůli bloku bránícího hráče a dopadne s ním zpět na zem, tak to nejsou kroky, jak tomu bylo už od časů pana Naismitha, ale nově se píská rozskok!

Komentář trenéra Karla Janíka: Žabiny byly pro nás vyrovnaný soupeř. Úplně špatně se nám nehrálo, ale taky ne moc dobře. Hodně nám v tom pomáhal soupeř. Kazil taky hodně. My jsme nemohli dát jasný koš. Dobře jsme hráli dopředu, tah na gol byl dobrý. Nutili jsme soupeře faulovat, tady výborně, ale mizerné proměňování trestňáků (počítal jsem 17/32) nám naši převahu neřešilo. Soupeř si zasloužil prohrát o hodně. Štěstí se přiklonilo v prodloužení, tady jsme morálně vyhráli hned, byli jsme silnější a chtěli jsme to opravdu hodně vyhrát.

V neděli nastal útlum. Projevil se nedostatkem sil (to zásluhou vyhecování ze soboty), mizernou střelbou, obrana byla dobrá, ale v útoku otřesné množství otřesných chyb. Nejvýraznější postavy ze Žabin - Bálo, se zranil a bylo po nás, další Jarda - hrál špatně a pak i málo - zraněná záda, Čermis - prostě nemohl. Dobře bylo, že jsme se hodně věnovali obraně a nebylo to špatný. V útoku, když už se něco povedlo, tak jsme to raději vyměnili za něco, co jsme objevovali a ... ono to nešlo. Hodně se v neděli projevilo netrénování, žádná spolupráce. Hecujeme se v obraně, soustředíme se na ni, to je pozitivní. V útoku experimentujeme, překvapujeme se buď nečinností nebo zkoušíme přihrávky, které málokdo čeká. A to nás vyčerpává. V jednoduchosti je síla, rozum, klid, pohoda, radost, body, vítězství.