Béčko zvládlo své první domácí zápasy v JML (snad ne letos poslední) proti brněnským soupeřům ze Šlapanic a Černých Polích. Bohužel situace je nepříznivá a minimálně na 14 dní se pozastavují všechny soutěže.

TJ Třebíč B - Sokol Šlapanice 65:47

Body a sestava: Sladký 16, Balko 14, Pavlas 13, Svoboda 7, Šárka 6, Milota 5, Lenikus 2, Skála 2, Beneš, Kissler.

Domácí premiéru v Jihomoravské lize si o víkendu odbylo třebíčské béčko, které už třetí sezonu po sobě stoupá jihomoravskými soutěžemi vzhůru a na domácí palubovce drží čtyři roky trvající neporazitelnost. Posílen o pivota s dlouholetými druholigovými zkušenostmi, Honzu Milotu, nastoupil třebíčský tým v sobotu proti brněnským Šlapanicím, na kterých si chtěl spravit chuť po neúspěších z úvodních dvou zápasů v Jihlavě a Žďáru nad Sázavou.

Do utkání třebíčští hráči vstoupili agresivně a okamžitě šli do rychlého pětibodového vedení. Pak se ale hra vyrovnala a kapku klidu domácím dodal až Honza Sladký, který zakončil první čtvrtinu úspěšnou trojkou s klaksonem. V úvodu druhé čtvrtiny si šesti rychlými body poprvé vzal na svou stranu vedení tým Šlapanic, na což ale domácí obratem odpověděli šňůrou 9:0, čímž položili základ k poločasovému výsledku 35:28.

Také druhá polovina zápasu začala jako na houpačce a už ve třetí minutě hosté úspěšnou trojkou otáčeli na 36:37 ve svůj prospěch. Přetahovaná pokračovala a na konci třetí čtvrtiny měli jen mírně navrch třebíčští hráči v poměru 47:42. Úvod závěrečného dějství zvládli ale domácí skvěle. Za 7 minut hry povolili hostujícímu týmu pouze jediný koš a šňůrou 13:2 definitivně zlomili odpor Šlapanic. Vítězství 65:47 zpečetil košem s klaksonem skvěle hrající Petr Pavlas.

TJ Třebíč B - Slovan Černá Pole C 77:76

Body a sestava: Pavlas 17, Svoboda 17, Balko 13, Sladký 12, Milota 9, Beneš 4, Lenikus 3, Kissler 2.

Proti nedělnímu soupeři, Slovanu Černá Pole, vstoupili třebíčští basketbalisté do zápasu se zbytečným respektem a prvních 6 minut tahali za kratší konec. Po oddechovém času za stavu 8:11 jako by ale nastoupil v domácích dresech jiný tým a sérií úspěšných akcí, kdy si hosté nevěděli rady zejména s navrátilcem do třebíčského dresu, Honzou Milotou, se během tří minut dostal do vedení 23:13. V dobrém výkonu pokračovali Třebíčané také v úvodu druhé čtvrtiny, kdy hostům odskočili až na rozdíl 15 bodů (35:20). Pak ale následovala první slabá pasáž a Černá Pole se přiblížila zpět na rozdíl 8 bodů.

Začátek druhé poloviny zápasu byl jednoznačně v režii hostujícího týmu. Dařila se jim střelba z dálky, rychlé protiútoky a dominovali na doskoku. Hra domácích se naopak sesypala, hráči kupili chyby a nedařilo se jim ani z čáry trestného hodu. V této fázi zápasu bohužel utrpěl v souboji zlomeninu nosu Petr Pavlas, který však i přes zranění utkání dohrál, což se později ukázalo jako klíčové. Výsledkem bylo na konci třetí čtvrtiny vedení Černých Polí 58:59 a před domácími stál nelehký úkol pokusit se zastavit rozjetý nápor hostů.

Závěrečnou čtvrtinu odstartoval hostující tým v duchu předchozích minut, kdy zaznamenal nejprve dva jednoduché body a následně zvyšoval hostující kapitán trojkou už na 58:64. V tu chvíli se zdálo, že soupeř už z tempa nevypadne a půjde si jistě pro vítězství. Domácí byli v útoku stále bezradní, když ale skvělou individuální akci předvedl Tonda Lenikus, který košem s faulem a následným úspěšným trestným hodem snížil na 61:64. To byl impuls, který domácí tým probudil z letargie, a v dalších minutách se ukázalo, jak důležité bylo, že Petr Pavlas zůstal v zápase. Sám zaznamenal následujících 6 bodů třebíčského týmu, a přestože hráči Černých Polí v útoku stále dobře stříleli, zlepšený útok domácích už s nimi zvládal držet krok.

Dvě minuty před koncem za stavu 74:74 se i přes dobrou obranu hostů dostal v poslední vteřině útoku do volné pozice Radek Svoboda, který svou třetí úspěšnou trojkou v utkání poslal domácí do tříbodového vedení. Hned v následujícím útoku bohužel ale popáté fauloval a musel povinně střídat. Tou dobou už domácí hráli bez dalšího vyfaulovaného hráče základní sestavy, Honzy Sladkého. Z nařízených trestných hodů hostující kapitán Dominik Jelínek snížil na 77:76 a domácí měli půl minuty před koncem osud ve svých rukou. Bohužel se jim ale nepodařilo zakončit úspěšně a 16 sekund před koncem to byli hostující hráči, kdo mohl vedení strhnout na svou stranu. V nervózním závěru se ale domácí se štěstím ubránili a připsali si tak cenný skalp dalšího z brněnských soupeřů.

Pokud to situace dovolí, tak v dalších domácích zápasech Jihomoravské ligy třebíčské béčko přivítá neporažené týmy z čela tabulky - BCS Husovice (28.11.2020) a ASK Blansko (29.11.2020).