Třebíčská rezerva zvládla utkání o 1. místo, sice se ji těsně nepodařilo smazat ztrátu ve vzájemném skóre, ale díky zaváhání Sokola Podolí ve Velkém Meziříčí má nyní třebíčské béčko vše ve svých rukou.

TJ Třebíč B - Sokol Podolí 78:49

Body a sestava: Janík 21, Balko 17, Svoboda J. 15, Svoboda R. 9, Pavlas 6, Beneš 5, Lenikus 5, Kissler, Novák D., Prodělal.

O prvním hracím víkendu v novém roce zavítal na palubovku třebíčského béčka aktuální lídr tabulky z Podolí. Třebíčští měli svému soupeři co vracet, protože v úvodu sezony si z jeho hřiště odvezli debakl o 31 bodů. Důležitost zápasu podtrhoval fakt, že šlo o souboj o čelo soutěže, přičemž vzhledem k její vyrovnanosti může v závěru rozhodovat o konečném umístění i vzájemné skóre. Třebíčští si tak nemohli dávat žádný menší cíl, než porazit svého soupeře o 32 a více bodů.

Na domácí palubovce béčko neprohrálo už tři sezony a v té aktuální mělo před tímto zápasem šňůru devíti vítězství v řadě. K zápasu byla připravena dvanáctičlenná sestava, ze základní osy týmu ale chyběl kvůli pracovním povinnostem Martin Šárka a pro zranění Kuba Hanáček s Pavlem Tesařem.

Od úvodních minut bylo zřejmé, jakým směrem se bude vývoj zápasu ubírat. Hosté vůbec nestačili tempu domácích a ti se už ve třetí minutě dostali do trháku 10:0. Podolí hrozilo po celý zápas v podstatě jen jedinou zbraní, a to střelbou za tři body. Proti solidní obraně Třebíče se však střelci Podolí prosazovali jen těžko a svou první trojkou pouze snižovali v závěru první čtvrtiny na 16:9. Střelba z dlouhé vzdálenosti se bohužel nedařila ani domácím, když za celý zápas zaznamenali pouze tři úspěšné tříbodové pokusy. Naštěstí hosté dále nestíhali zachytávat rychlé protiútoky, ze kterých se prosazovala zejména dvojice Janík, Balko (21+17 bodů) a v polovině zápasu byl rozdíl ve skóre už 19 bodů (39:20). Třebíč si ale nemohla dovolit polevit, cílem bylo vítězství alespoň o 32 bodů.

Třetí čtvrtina přinesla nejvyrovnanější úsek hry, hostům se podařilo několikrát prosadit z dlouhé vzdálenosti a náskok domácích se tak natáhl pouze o dva body na 61:40. V tuto chvíli Třebíč potřebovala vyhrát závěrečnou čtvrtinu alespoň o 11 bodů. Před slušně zaplněnou halou, kdy diváci vytvořili skvělou atmosféru, ve které se ztratily i hlasité pokyny z hostující lavičky, domácí basketbalisté nepolevovali v tempu a ve 37. minutě navyšovali své vedení už na 76:47. V tu chvíli Třebíči chyběly pouhé tři body k zajištění lepšího vzájemného skóre. Během následujících tří minut zaznamenaly oba týmy po jednom koši a poslední útok měli v rukou hosté z Podolí.

Netakticky si ale zvolili po oddechovém času vhazování na útočné polovině, třebíčským hráčům se díky těsné obraně podařilo míč získat a měli tak ještě dost času na to, aby si vypracovali pozici na rozhodující tříbodovou střelu. To se také podařilo, míč ale bohužel obroučkou nepropadl, a tak sice Třebíč drtivým vítězstvím oplatila hostům porážku z počátku sezony, ale stále musela spoléhat na to, že v souboji o vítězství v soutěži Podolí ještě minimálně jednou zaváhá, přičemž Třebíč už si nemůže dovolit ztratit body ani jednou.

Zaváhání Podolí přišlo záhy, když si z nedělního utkání ve Velkém Meziříčí odvezlo porážku 72:55. Třebíčské béčko tak má nyní souboj o titul ve svých rukou.

Nedělní zápas béčka s Bystřicí nad Pernštejnem byl na žádost hostujícího týmu odložen a bude odehrán v březnu. Nejbližší domácí zápas odehraje třebíčská rezerva po valentýnském basketbalovém plesu v sobotu 15.2.2020 proti Znojmu a o den později se utká s Moravskou Novou Vsí.