V závěrečném dvojzápase letošního kalendářního roku zvládlo béčko Třebíče dvakrát porazit úřadující mistry soutěže z Velkého Meziříčí. V průběžné tabulce tak třebíčská rezerva dýchá na záda vedoucímu týmu z Podolí, se kterým změří síly hned v prvním lednovém domácím utkání.

TJ Třebíč B - BK Velké Meziříčí 86:51

» statistika a komentář

Body a sestava: Svoboda J. 28, Balko 19, Janík 19, Svoboda R. 9, Lenikus 3, Mifka 3, Pavlas 2, Skála 2, Novák D. 1.

Do sobotního měření sil vstoupili lépe hosté z Velkého Meziříčí, když díky trojce svého nejlepšího střelce Honzy Sladkého (17 bodů) šli rychle do vedení. To si však ve třetí minutě vzali domácí zpět a i přes vyrovnaný průběh první čtvrtiny drželi na jejím konci tříbodový náskok (20:17). Ve druhé čtvrtině se Třebíči začalo dařit nabourávat velkomeziříčskou obranu a výsledkem bylo po sérii vydařených akcí a šňůře 23:4 poločasové vedení domácích o 22 bodů (47:25).

Střeleckou pohodu si třebíčští hráči přenesli i do druhé půlky utkání, chytře využívali svou výškovou převahu a pod košem dominoval především Jarda Svoboda, autor 28 bodů. Ve 26. minutě narostl rozdíl ve skóre už na 35 bodů (62:27) a větší počet minut tak opět mohli dostat borci z lavičky. Všichni hráči domácích se dokázali v prvním letošním derby bodově prosadit a zápas dovedli do vítězného konce při skóre 86:51.

Zápas se bohužel dohrával pouze s jedním rozhodčím, když několik minut před koncem koleno druhého rozhodčího nevydrželo zběsilé tempo rychlého protiútoku Aleše Skály, autora dvou bodů, stejného počtu faulů a neúspěšných trestných hodů.

BK Velké Meziříčí - TJ Třebíč B 52:81

Body a sestava: Janík 22, Svoboda J. 20, Balko 15, Svoboda R. 9, Skála 7, Novák D. 5, Lenikus 3, Kissler, Mifka.

Také nedělní odvetu začali lépe hráči Velkého Meziříčí a v první minutě odskočili do vedení 4:0. Třebíči se ale podařilo opět nástup domácích zachytit a ještě během úvodní části skóre otočit (19:23). Trápení v útoku na obou stranách hřiště přinesla druhá čtvrtina, kterou domácí vyhráli v poměru 8:6 a zápas tak byl v poločase stále otevřený (27:29).

Ani v úvodu druhé poloviny se obraz hry nezměnil a přetahovaná o každý bod pokračovala. Třebíči se nedařilo v útoku, po dvou slepených trojkových pokusech domácího Pavla Dokulila se domácí dostali do těsného vedení 35:33 a Velké Meziříčí mělo v tu chvíli zápas ve svých rukou. Po oddechovém čase ale zaznamenali dvě úspěšné trojky také Honza Janík a Radek Svoboda a tím dali hostům vedení 42:50.

Závěrečné dějství slibovalo dramatickou koncovku, čtvrtá čtvrtina byla ale vzhledem k průběhu zápasu nečekaně jasně v režii třebíčského týmu. Během prvních tří minut táhl bodově hosty Jarda Svoboda, když zaznamenal 8 bodů svého týmu v řadě (šestky 6/6). Když pak vzápětí přidal trojku Honza Janík a koš s faulem Aleš Skála, hrající svůj nejlepší zápas sezony, odpor domácích byl definitivně zlomen. Na vedení Třebíče (49:63) už nedokázali domácí najít sílu odpovědět a v následujících momentech navíc protrhli smůlu třebíčští střelci, kteří čtyřmi trojkami za tři minuty proměnili vyrovnaný zápas ve výsledkový debakl (52:81).

Třebíčský tým trefil celkem 11 trojek, z toho 5 v poslední čtvrtině a konečný výsledek tak úplně neodpovídá průběhu celého zápasu. Střelecky táhlo celý víkend tým Třebíče trio Svoboda (28+20 bodů), Janík (19+22), Balko (19+15), svůj bodový průměr si výrazně zvýšil miláček třebíčského publika Aleš Skála (2+7) a svou první trojkou v sezoně zakončil rok 2019 třebíčský veterán Mifin.