Z jedenáctiletky do světa velkého basketbalu

V pátek 17. února vstoupí do síně slávy třebíčského sportu basketbalista František Konvička, šestinásobný mistr Československa, mistr Belgie, dvakrát stříbrný a jednou bronzový na mistrovství Evropy a pátý na olympijských hrách. Jeho hráčská kariéra však začíná titulem dorosteneckého mistra republiky, který získal v dresu Spartaku Třebíč v roce 1956.

Na Františka Konvičku a počátky třebíčského basketbalu při této příležitosti s námi zavzpomínali jeho někdejší spoluhráči Jiří Toman a Lubomír Kremláček. Defilovala před námi místa, jména a pojmy, které sice známe, ale většinou jen z doslechu, nebo je pamatujeme už v jiné podobě: jedenáctiletka, Jurenkova osada, Sportovní škola dorostu spojena se jménem Emila Nováka, Pracovní zálohy, sokolovna naproti kinu Sputnik, profesoři Klusáček a Komenda a jeho „Kdo chce mít jedničku z tělocviku, musí hrát košíkovou!“ To se to pak ve třetí nebo čtvrté měšťance na jedenáctiletce dělal nábor, to pak nebylo divu, že měl třebíčský basket od počátku tak silnou základnu, že mohl stavět tři dorostenecká družstva a že Komendovi svěřenci v jednom roce vyhráli mistrovství republiky, celostátní soutěž škol a taktéž celostátní soutěž ROH. Možná nejvyšší čas, abychom zabrzdili a pro mladší čtenáře vysvětlili aspoň, že jedenáctiletka je dnešní ZŠ Horka-Domky, že měšťanka byla rovna dnešnímu druhému stupni základní školy a že ROH byla v padesátých letech zkratka pro odbory, ve kterých byl tehdy prakticky každý.

Pokud jde přímo o Františka Konvičku, pánové Toman a Kremláček si ho pamatují jako hodného kluka, který studoval ekonomku (dnešní obchodní akademii), byl všestranně nadaný, kromě basketu dělal i atletiku (skok vysoký), ale uměl taky hrát na harmoniku. Byl ctižádostivý a měl silnou vůli: v šest ráno, před odchodem do školy trénoval na sokolském stadionu. Kromě tréninkové píle však musel mít i velký talent, jinak by ho nezačali lanařit Brňáci. Napoprvé v sezoně 1956-57 ho ještě trenér Komenda nepustil, protože nechtěl, aby hrál v celku, který uzavíral tabulku (Slavia Žabovřesky). V roce 1957 se ale stal členem Zbrojovky, v následujícím roce s ní získal první ligový titul a v roce 1959 byl členem československé reprezentace, která přivezla z ME stříbrné medaile.

Jmenování Františka Konvičky do třebíčské síně slávy proběhne v rámci vyhlášení výsledků ankety Sportovec města Třebíče, které se koná v pátek 17. února od 17 hod v klubu Hájek.

Vilém Prodělal, Milan Zeibert

Nábor

Partneři

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odkazy