Historie

» basketbal se může opřít o bohatou historii «

Třebíčský basketbal se může opřít o bohatou historii, která se začíná psát již v roce 1944. Je poskládaná z mnoha úspěchů družstev a vynikajících jednotlivců, kteří získali republiková i mezinárodní uznání. Tento, možná nejvšestrannější sport na světě, vznikal v Třebíči na přírodních hřištích v okolí sokolského stadionu mezi mladými chlapci ještě s ručně šitými koženými míči. Od začátku se o hráčský a týmový růst starali profesoři Jiří Komenda a Vladimír Klusáček. Nadšenci se sami starali o hřiště a v zimním období navštěvovali malé tělocvičny. Velkým příspěvkem pro kvalitní přípravu bylo přesunutí tréninků oddílu do nově zbudované velké tělocvičny "jedenáctiletky" v roce 1955. Nabídnuté možnosti se projevily ohromným úspěchem starších dorostenců na konci sezóny 1955/56, kdy dosáhli na titul Mistr Československa v Brně, vyhráli přebor ROH v Praze a první byli i na přeboru škol ČSR v Pardubicích. Na úspěších se podíleli hráči: Konvička, Řehořka, Prokop, Uher, Špak, Chromý, Hájek, Doležel, Kremláček, Pálka, Konečný, Toufar a Toman pod vedením profesora Komendy. V té době se rozvíjela i další mládežnická činnost. Starší dorostenky pod vedením profesora Klusáčka také bojovali v přeboru ČSR.

Starší dorost - Mistr ČSR 1956

Muži se rozehrávali také velmi dobře, několik sezón po sobě se drželi na předních příčkách krajského přeboru. V roce 1958 se opět stali přeborníky Jihlavska a postoupili do divize. Po několika letech tuto soutěž opustili. To už v Třebíči nehrál nejlepší basketbalista František Konvička. Patří mezi nejvýznamnější osobnosti československého basketbalu, v roce 2012 zařazen do Síně slávy ČBF. Po pětiletém působení v Třebíči přestoupil v roce 1957 do Zbrojovky Brno, kde hrál s dvouletou belgickou přestávkou do roku 1973, následně u týmu působil deset let jako trenér. V letech 1966 až 1969 byl vyhlášen nejlepším československým basketbalistou, má 216 reprezentačních startů, účastník OH 1960 (5. místo), světové univerziády 1959 (bronz) a několika ME (2x stříbro, 1x bronz), 6x mistr ČSR, 1x mistr Belgie, 4x nominován do výběru Evropy, dvojnásobný účastník finále PMEZ (dnešní Euroliga). Jako trenér 3x mistr ČSR, účastník OH 1980 (9. místo) a finále PVP 1974 (dnešní Eurocup). Byl i asistentem trenéra na ME v Praze 1981 (bronz).

Mládežnický basketbal v Třebíči byl velmi dobře veden trenéry Klusáčkem, Businským, Tomanem, Svobodou a Kremláčkem, Jančářem a Chvátalem. Jejich výborná práce se projevila starty dorosteneckých družstev v lize mládeže. Ze základny se nejvýrazněji "vylíhli" bratři Jančářové. Nejstarší Milan brzy opustil Třebíč směrem Zbrojovka Brno, s níž dosáhl na titulu Mistra ČR i mezi dospělými, startoval i v evropských pohárových soutěžích a byl reprezentantem republiky. Jeho mladší bratři zůstali věrni Třebíči. Od roku 1977 se domácí palubovkou stala sportovní hala L. Pokorného. Zde se pečlivě připravovala všechna družstva žáků, dorostenců,mužů, tehdy i dorostenek a žen. Ženské složky postupně ukončili činnost. Dorostenci byli rozvíjeni, aby podpořili muže ve snaze o postup do vyšší soutěže. To se na jaře 1992 konečně povedlo a muži se stali účastníky národní ligy. K oporám patřili Mrázik, Smažil, Veselý, Šalomoun, Špaček, Klusáček, Svoboda, Doležal, Janík, Palas, Prodělal, Němec a hlavně Koudelka, z jehož šikovné ruky měli všichni soupeři strach. Účastníky soutěže jsou třebíčští basketbalisté stále i dnes, ale hráči se samozřejmě obměnili. Dnes mezi opory patří bratři Jančářové, z nichž Pavel je nejlepším střelcem soutěže.

Mládežnická družstva v současnosti nastupují v oblastních soutěžích jižní Moravy a kraje Vysočina. Nejlepší hráči mají možnost formou hostování nastupovat v ligách mládeže za týmy Krajského centra talentované mládeže BC Vysočina. O mládež se dlouhodobě starají Janík, Kučírek a Šerák. K basketbalu patří i rozhodčí, v minulosti to byl Bohutínský, Paleček, Páleníček, dnes působí v této roli Kučírek a zejména Kočí, který odpískal mnoho utkání, také na ligové úrovni.

Basketbalisté věří, že bohatá historie bude mít své následovníky a že mládí přijde této chytré, rychlé, dynamické, pestré a všestranné hře pod koši na chuť.

Tyto údaje byly získány z kronik basketbalového oddílu, bohužel jsou neúplné a proto prosíme o vrácení chybějících svazků, ať je vše na jednom místě.

zdroj: Třebíčský zpravodaj 2/2012

Partneři

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odkazy