Po karanténě čekalo na okleštěnou sestavu třebíčského A-týmu první mistrovské utkání, kdy v rámci 1. kola Českého poháru přijeli do Třebíče brněnské Žabovřesky. Ve vyrovnaném utkání si vítězství a postup do dalšího kola nakonec odváží brněnský soupeř.

TJ Třebíč - SK Žabovřesky 76:83

» statistika a komentář

Body a sestava: Vrtal 17, Sladký 13, Černý D. 12, Černý R. 10, Ferdan 8, Diviš 5, Man 5, Šeda 4, Čermák 2.

Po odložených prvních ligových utkání nastoupilo třebíčské áčko ve sváteční pondělní dopoledne k prvnímu soutěžnímu zápasu nové sezóny. V rámci prvního kola Českého poháru nastoupil třebíčský tým proti brněnskému celku Žabovřesky. Tito soupeři se naposledy utkali v sezóně 2017/18 ve finále Jihomoravské ligy a tehdejší měření sil dopadlo jednoznačně pro Žabiny.

V brněnském kádru pro tento zápas však byl pouze jediný pamětník těchto finálových duelů. Soupeř přijel ve velmi mladé sestavě. Oproti domácím také zaplnil zápasovou soupisku, kdy bylo v jejich dresu připraveno zasáhnout do zápasu 12 hráčů. Tomu odpovídala i taktika brněnských, která byla založena na vysunuté obraně přes celé hřiště. Naopak domácí po karanténě dali dohromady pouze 9 hráčů a vůbec poprvé k zápasu za muže byl připraven nastoupit František Šeda.

Na první koš zápasu si diváci museli počkat až do 3. minuty, kdy se prosadili hosté. Domácí měli ze začátku problém vypracovat si postupný útok a ztratili mnoho míčů. Prvních bodů se dočkali až v polovině 1. čtvrtiny. Poté se konečně vyrovnali s celoplošnou obranou hostů a v závěru čtvrtiny otočili skóre ve svůj prospěch. Nepříliš bodově plodné úvodní dějství tak získali pro sebe v poměru 11:10. Ve zlepšené hře pokračovali domácí i ve druhé části a před poločasovou přestávkou navýšili svůj náskok na 7 bodů (38:31).

V úvodu druhé půle si domácí dokonce vypracovali dvojciferný náskok. Jejich hru však přibrzdil pátý faul nejlepšího střelce Vrtala, který se tak brzy musel poroučet ze hřiště. Do poslední čtvrtiny pak třebíčští vstupovali už pouze s bodovým náskokem (60:59). Obrana třebíčských nevyhovovala po celý zápas metru rozhodčích, když domácí zaznamenali celkem 39 faulů. Domácí se nastavenému metru nedokázali přizpůsobit a na posledních 8 minut zápasu už třebíčskému trenérovi zbývalo pouze 5 hráčů.

Při své premiéře tak cenné zkušenosti sbíral benjamínek Šeda. Domácím navíc po tréninkovém manku rychle docházely síly. Nemohli se ani spolehnout na svoji zbraň z minulých sezón v podobě střelby za tři body. Proti obraně hostů si nedokázali vytvářet tolik otevřených pozic a v celém zápase zaznamenali pouze 2 úspěšné pokusy. Hosté stupňovali svůj tlak a 2 minuty před koncem se po dlouhé době dostali do vedení. To si v závěru zápasu už v klidu pohlídali a mohli se tak radovat z postupu do dalšího kola.

Třebíčské áčko se tak s Českým pohárem loučí hned v 1. kole. O víkendu ho pak čekají první ligové zápasy na palubovkách Brandýsu nad Labem a béčka pražské Slavie.