Vzhledem k vývoji druhé ligy, kdy bylo třebíčské áčko několik kol před koncem téměř jistě odsouzené ke konečnému 10. místu, a plánům k obsazení soutěží na příští rok, kdy je očekáván návrat hráčů Velkého Meziříčí zpět do třebíčských týmů, došlo před play off k posílení třebíčského béčka.

Kvarteto hráčů Pavlas, Man, Šeda a Mikoláš, kteří figurovali na soupisce B-týmu od úvodu sezóny, bylo doplněno částí hráčů, kteří celou sezónu odehráli za A-tým ve druhé lize (Čermák, Špaček, Sladký, bratři Černí). Béčko dále posílili Janík a Cejpek, kteří byli od října z důvodu zranění a prac. povinností mimo hru. Poslední dílek do nakonec vítězné mozaiky byl návrat Diviše z pražských Košíř.

Přestože klub TJ Třebíč nic neporušil a vše proběhlo dle pravidel SŘB, musel si před startem play off i v jeho průběhu vyslechnout spoustu uštěpačných poznámek, a to i od klubů (jejich činovníků, hráčů), které posilovaní na play off ve větší či menší míře, praktikovali pravidelně v nedávné minulosti.

ČTVRTFINÁLE

V prvním kole čekal na třebíčské basketbalisty nebezpečný brněnský tým Slovan Černá Pole, který v základní části obsadil druhé místo. Oproti plánovanému rozpisu se první zápas odehrál na brněnské palubovce, kdy třebíčští vyhověli žádosti soupeře o přehození zápasů kvůli vytíženosti haly Morenda. V zápase ve kterém předčily útoky obrany, se hrál od začátku vyrovnaný basketbal. Postupem času však začali mít navrch třebíčští, kteří těžili nejen ze své výškové převahy pod košem.

Ve druhém poločase se dostali do dvojciferného vedení a zdálo se, že mají zápas pod kontrolou. Brněnští ale nesložili zbraně a v poslední čtvrtině ještě vystupňovali své útočné představení, kdy stříleli ze všech pozic s vysokou úspěšností. Domácích bylo najednou plné hřiště. Třebíčští nenašli recept na brněnský nápor, a tak pouze sledovali, jak domácí v závěrečných minutách otočili skóre ve svůj prospěch. Před odvetou tak třebíčští ztráceli na svého soupeře 6 bodů.

Nedělní zápas v Třebíči odstartoval podobně jako ten sobotní. Třebíčští vyvíjeli na svého soupeře tlak, ten se ale držel na dostřel. Od druhé čtvrtiny však brněnští už nedokázali s domácím týmem držet krok. Hosté nenašli síly na zvrat ani po změně stran a zápas se tak dohrával v režii domácích, na které díky lepšímu skóre ze vzájemných zápasů čekal postup do další fáze vyřazovacích bojů.

SEMIFINÁLE

V semifinále se třebíčským postavil suverénní vládce základní části Blansko, který ve čtvrtfinále vyřadil Hodonín. Třebíčští na svého soupeře vlétli hned od úvodu a rychle hostům odskočili. Domácí udržovali koncentraci celý zápas a ve všech čtvrtinách rovnoměrně navyšovali svůj náskok, který se na konci utkání vyšplhal na 39 bodů.

Díky vysokému vítězství tak mohli třebíčští nastoupit k odvetě oproti čtvrtfinálovému souboji s mnohem větším klidem. Vysoký náskok třebíčské však uspokojil až příliš a v nedělním zápase vůbec nezačali dobře, když se ze své letargie nedokázali probudit celý první poločas. Po změně stran to však byl od třebíčských úplně jiný výkon. Agresivní obrana, rychlý přechod do útoku a probuzení střelci. Během třetí čtvrtiny třebíčští otočili skóre z -15 na +8. Třebíčští tak zvládli i druhý zápas a mohli se radovat z postupu do finále.

FINÁLE

Finálová série postavila třebíčským do cesty béčko brněnských Žabin, které si nejdřív ve čtvrtfinále poradilo s Uherským Brodem, a v semifinále v brněnském derby s Teslou. První zápas se hrál netradičně již v pátek a úvodní finálový souboj sledovala zaplněná třebíčská hala. Třebíčští hráči však v první čtvrtině nepřinesli moc radosti domácím fanouškům. Na jejich hře byla cítit nervozita a úvodem zápasu se protrápili. Poprvé v play off navíc museli třebíčští čelit výškové převaze soupeře. Od druhé čtvrtiny však přišlo zlepšení ve výkonu domácích, a to se začalo projevovat i na skóre.

Ve druhém poločase probíhala vyrovnaná bitva, která vyvrcholila v poslední čtvrtině. V té třebíčští překlopili vývoj utkání na svoji stranu. Hosté však nedovolili domácím výrazněji odskočit. Ti si tak do odvety vybojovali pouze těsný náskok 4 bodů.

I sobotní odvetu v hale Rosnička, která vinou předchozího programu začala se zpožděním, sledovala velmi početná návštěva. Ta si mohla užívat velmi vyrovnaný basketbal, kdy se oba týmy pravidelně střídaly ve vedení. Tento stav byl k vidění až do stavu 46:46 na konci třetí čtvrtiny.

Po té brněnští trojkou a dvěma proměněnými trestnými hody odskočili na rozdíl 5 bodů. Tento rozdíl byl klíčový, protože právě tolik stačilo Žabinám k vítězství ve finále. Na povedený závěr třetí čtvrtiny navázali brněnští i v úvodu závěrečného dějství šňůrou dalších 10 bodů a domácí fanoušci byli ve varu. Se šancemi třebíčských to v tu chvíli nevypadlo vůbec nadějně.

Hosté však v sobě našli psychické i fyzické síly a zápas nevzdali. V posledních 5 minutách nasázeli soupeři pět trojek a předvedli málokdy vídaný obrat. Vyrovnanou koncovku si již třebíčští pohlídali a po závěrečné siréně se tak mohli radovat nejen z vítězství v zápase, ale i v celém play off. Třebíčští si tak „vynahradili“ zrušené play off z před dvou let, kdy je o vyřazovací boje po vítězném tažení v základní části připravil nastupující covid, který ukončil soutěž. Vítězné loučení s třebíčským dresem si tak mohli prožít dva hráči, dlouholetý kapitán a obávaný střelec Michal Čermák, a také tvrďák Tadeáš Diviš.